تبلیغات
سر نهیم بر آستان دوست ... - حج ...
در ندای حضرت ابراهیم(ع) آمده است: «ربنا تقبل منّا إنك أنت السمیع العلیم ٭ ربنا واجعلنا مسلمین لك و من ذریتنا أمة مسلمة لك و أرنا مناسكنا و تب علینا إنك أنت التواب الرحیم ٭ ربنا و ابعث فیهم رسولاً منهم یتلو علیهم آیاتك و یعلمهم الكتاب والحكمة و یزكیهم إنك أنت العزیز الحكیم»(بقره/127-129).

در ندای حضرت ابراهیم(ع) آمده است: «ربنا تقبل منّا إنك أنت السمیع العلیم ٭ ربنا واجعلنا مسلمین لك و من ذریتنا أمة مسلمة لك و أرنا مناسكنا و تب علینا إنك أنت التواب الرحیم ٭ ربنا و ابعث فیهم رسولاً منهم یتلو علیهم آیاتك و یعلمهم الكتاب والحكمة و یزكیهم إنك أنت العزیز الحكیم»(بقره/127-129).
شاید این خط دینی انسان را وادارد كه نفس خود را از موانع مادی رهایی بخشد و به سوی عبادت خداوند و اطاعت او رهسپار گردد. خصوصاً در این جایگاه، بین طواف خانه خدا و صدقه دادن به فقرا و خدای خود را با قلبی آسوده و فارغ عبادت نماید.
داشتن تجربه و آگاهی‌ها از واقعیت‌ها می‌تواند به عمق یافتن معانی حج بیفزاید. انسان می‌تواند از این سفر توشه ای سرشار از آگاهی‌ و ادب و تهذیب برای خویش فراهم سازد. سفری كه خداوند بدان دستور داده و آن را بر غنی و فقیر به صورت یكسان واجب كرده و هرگونه تفاوتی را از بین فرزندان بشر برداشته است و غفلت‌زدگان را به راه راست هدایت می‌نماید.
حاجی می‌تواند با فعالیت‌ و ایجاد ارتباط با حجاج سایر كشورهای دنیا بر تجربیات خود بیفزاید. حاجیان كشورهای گوناگون سنت‌ها و عادات گوناگونی دارند. از این رو حاجی احساس غربت و دوری از خانواده و میهن می‌كند. این سفر نمودی از سفر آخرت نیز هست. انسان از طریق حج حیات پس از مرگ را به یاد می‌آورد.
برای این كه این سفر یك سفر مبارك و خجسته‌ای باشد، خداوند ما را از انجام بعضی‌كارها در حج نهی كرده است. در آیه كریمه آمده است: «الحج اشهر معلومات فمن فرض فیهنّ الحج فلا رفث ولافسوق و لاجدال فی الحج و ما تفعلوا من خیر یعلمه الله و تزودوا فإن خیر الزاد التقوی واتقون یا اولی الالباب»(بقره/197).
در این آیه از انجام بعضی كارهایی كه در زمان جاهلیت مرسوم بود نهی شده است. در زمان جاهلیت حج برای آنان به جای اینكه عبادت خداوند یكتا باشد مثل یك جشنواره قومی بود. از این رو خداوند دستور داد كه بساط مشغول شدن به امور شهوانی برچیده شود و معصیت خدا نگردد و بین مردم دشمنی ایجاد نشود. این مسأله سه بعد داد و رابطه انسان با خودش، با خدایش و دیگران را مد نظر دارد.
این مسائل در شرایط عادی ممنوع هستند ولی به صورت خاص در زمان حج حرام می‌باشند. چرا كه فرصت افتادن در این محرمات در سفر و جایی كه مردم جمع شده‌اند بسیار فراهم‌تر از جاهای دیگر است. از این رو باید از این كارها دوری گزینیم و به تقوا پای‌بند باشیم. انسان مؤمن با تقوا محك زده می‌شود؛ زیرا هر كسی كه تقوا داشته باشد و از ویژگی‌های آن برخوردار باشد، محال است كه به گناه بیفتد.
برای این كه حج به صورت مطلوب به اهداف خود برسد، از انسان خواسته شده است، نوعی پرهیز درونی در خود ایجاد كند كه بتواند به واسطه‌ی آن در برابر تحریكات دنیوی ایستادگی كند. پس حج، جایی برای جدایی از محیط دنیاگرایی و دعوتی برای بازخوانی پیشینه تاریخی است. این یادكرد تاریخی دو ویژگی اساسی دارد كه یكی كعبه و تقدس آن و دیگری سرازیر شدن نعمت‌های الهی بر بندگان صالح است. آن هم در فضایی كه آكنده از زندگی پیامبران دیگر می‌باشد.
خداوند متعال هشدار می‌دهد كه حاجی نباید كلماتی را بر زبان آورد كه مردم را اذیت كرده و عواطف آنان را خدشه‌دار سازد. خداوند حج را فرصت مناسبی برای تربیت مسلمانان قرار داده است تا آنان پرهیز از سخن گفتن و پرهیز از خشونت را یاد بگیرند. به همین دلیل صید كردن پرندگان و حیوانات خشكی بعد از احرام، حرام می‌باشد. حتی زخمی كردن پرندگان یا كمك كردن به دیگران در صید كردن یا دادن چاقو برای بریدن سر حیوان صید شده نیز بر او حرام است.
اگر خداوند ما از روا داشتن خشونت بر حیوان منع كرده است، پس انسان دیگر چه وضعیتی می‌تواند داشته باشد كه باید در امنیت و سلامت در خانه خدا به سر برد. خدا توصیه كرده است كه انسان خود را فراموش كند و از اشیاء زینتی و لذتهای مادی – حتی در مورد چیزهای ظاهری كه به نظر گامهای بسیار ابتدایی به شمار می‌آید – استفاده نكند. حاجی حج را با احرام شروع می‌كند و لباسی بسیار ساده می‌پوشد. بر حاجی یا عمره گزار واجب است كه در محدوده حرم این لباس ساده را بپوشد. خداوند به وسیله این امور كه بسیار ساده به نظر می‌آیند، می‌خواهد بر همه بندگان خود تأكید بورزد كه تمام انسانها مساوی هستند و چیزهای ظاهری كه مردم به آنها فخر می‌فروشند، نزد خداوند جزو امور زایل شدنی و باطل به شمار می‌آیند. پس احرام بستن بخشی از حركت تساوی است كه خداوند متعال به سوی آن فرا می‌خواند.
طبقه بندی: حج و مسائل مربوط به آن،
برچسب ها: حج، آستانه، مقالات حج، مقاله در باب حج، راه فردا، مقالات، حج مقاله، حضرت ابراهیم، حج و مقالات مربوطه،

تاریخ : یکشنبه 15 آبان 1390 | 11:17 ب.ظ | نویسنده : راه فردا | نظرات

  • قالب وبلاگ | قالب وبلاگ | بلاگ اسکای