تبلیغات
سر نهیم بر آستان دوست ... - علت وفات حضرت زینب(س) چه بوده است؟
علت وفات حضرت زینب(س) چه بوده است؟ یكی از علماء گفته است حضرت زینب (س) بر اثر حادثه ای كشته شده ظاهرا بر اثر خفگی در آب فوت كردند؟
در هیچ كدام از مآخذ و منابعی كه مراجعه كرده ایم دیده نشده كه حضرت زینب كبری(س) در نهر آبی غرق شود. برخی از منابع و مآخذی كه مورد مراجعه قرار گرفت از این قرار است: اعیان الشیعه، ج 7، چاپ رحلی، حرف زاء - اسدالغابه، ج 7، كتاب النساء، چاپ بیروت - الاصابه فی تمییز الصحابه، ج 4، كتاب النساء، چاپ مصر - طبقات، ج 8، چاپ بیروت - الاعلام، زركلی، ج 3، چاپ نهم بیروت - معجم رجال الحدیث، ج 24، ص 219، شماره مسلسل 15659 - تاریخ طبری، ج 4، حوادث سال 40 هجری و حوادث سال 60 - بحارالانوار، ج 45، ج 28، ج 44 و ج 42 - تاریخ و اماكن سیاحتی و زیارتی سوریه، اصغر قائدان - منتخب التواریخ - تنقیح المقال، ج 3، فصل نساء - ریاحین الشریعه، ج 3 - زندگانی زینب كبری، شهید دستغیب - المجالس السنیه، سید محسن امین - منتهی الامال، ج 1 - زینب الكبری من المهد الی اللحد، سید محمد كاظم قزوینی، ص 696 و كتاب های دیگر.
در هیچ كدام از این منابع مسأله غرق شدن مطرح نشده است. دشمنان اهل بیت(ع) اینگونه داستان ها را می سازند تا در بین مردم از شخصیت این بزرگواران كم كنند. حضرت زینب یك شخصیت مورد احترام برای همه بود و همواره با او افرادی بودند و در خدمت او بودند. او تنها نبود تا در آب خفه شود.
درباره چگونگی وفات حضرت زینب كبری باید گفت: براساس برخی از نوشته ها آن حضرت مریض شد و به طور طبیعی وفات كرد (منتخب التواریخ، ص 67).
و این احتمال طبیعی تر به نظر می رسد چون آن حضرت آن همه سختی و مصیبت دید و در سایه آنها بیمار شد. براساس برخی از احتمالات حضرت زینب كبری توسط عوامل یزید مسموم شد و به شهادت رسید (زینب الكبری من المهد الی اللحد، ص 592).
این احتمال هم دور نیست چون حضرت زینب همه وقایع كربلا را دیده و وجود او یادآور مصائب كربلا و یادآور فجایع حكومت یزید است و یزید نمی تواند او را تحمل كند. البته دشمن در انجام این كارها سند به دست كسی نمی دهد و در خفا و پنهانی دست به این اعمال می زنند.
در تاریخ وفات آن حضرت هم اختلاف هست. مشهور این است كه آن حضرت در 15 رجب سال 62 هجری روز یكشنبه وفات كرده است (همان).طبقه بندی: حضرت زینب(س)، مقالات،
برچسب ها: علت وفات حضرت زینب(س) چه بوده است؟، حضرت زینب(س)، حضرت زینب سلام الله علیها،

تاریخ : دوشنبه 14 اردیبهشت 1394 | 12:54 ب.ظ | نویسنده : راه فردا | نظرات

  • قالب وبلاگ | قالب وبلاگ | بلاگ اسکای